17/07/2021

Fotografowie i fotografia w Wielkopolsce 1919-1920

Wydarzenia w Wielkopolsce, zapoczątkowane wybuchem Powstania Wielkopolskiego w dniu 27 grudnia 1918 roku doczekały się niezwykle bogatej dokumentacji ikonograficznej. Liczni fotografowie zarówno cywilni jak i wojskowi utrwalali na kliszach ważne wydarzenia zarówno oficjalne jak i wojskowe na obszarze całej Wielkopolski.

Ich dorobek nie ogranicza się tylko do stricte reporterskiej działalności, ale również znajduje odbicie w niezliczonych fotografiach portretowych lub pamiątkowych wykonywanych zarówno pod dachem czy tez na świeżym powietrzu. Ten w zasadzie nieobliczalny zbiór (kolejne fotografie do dziś co rusz „wypływają” z szuflad czy zbiorów rodzinnych) stanowi fenomenalne świadectwo wydarzeń w Wielkopolsce a czasem i poza jej granicami z lat 1918-1920.

Przybliżenie, choćby tylko w części, dorobku wielkopolskich fotografów – tak kobiet jak i mężczyzn będzie niezwykłą lekcją historii. Jednocześnie dzięki niemal detektywistycznej pracy stanie się swego rodzaju wehikułem, przenoszącym nas w miejsca, które sto lat temu wyglądały nieco inaczej, ale nadal są rozpoznawalne.

Zapraszamy do Muzeum w Lusowie w najbliższą sobotę 17 lipca 2021, na godz. 10:00. Wstęp wolny.

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google