13/08/2023

DOŻYNKI GMINY TARNOWO PODGÓRNE ORAZ PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY LUSOWO NA FOLKOWO

Te wydarzenia od lat wzbudzają duże zainteresowanie mieszkańców. W tym roku Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne i Przegląd Zespołów Folklorystycznych Lusowo na Folkowo odbędą się w niedzielę 13 sierpnia 2023. Gdzie? Na placu „U Księdza za płotem”. Wstęp wolny.

Doroczne Święto Plonów jest zwieńczeniem pracy rolników.
Ma tradycyjną i folklorystyczną oprawę. Obrzęd dożynkowy przygotuje jak zawsze Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. W XXIII przeglądzie wezmą udział, obok polskich, zespoły zagraniczne – z Argentyny, Francji, Indii, Kostaryki, Meksyku, Rwandy, Turcji i Ukrainy. To dobra okazja, aby poznać kulturę sprzed lat i współczesną różnych stron świata. Nasz kraj reprezentować będą: Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”, Zespół Folklorystyczny „Złote kłosy”, Zespół Folklorystyczny „Gniewkowianie” i Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Gwiazdą przeglądu jest Kapela Hałasów (godz. 19), pochodząca z Przeźmierowa, która zachęci nas do wspólnego tańca i śpiewu znanych ludowych melodii. Organizatorzy przygotowali też Folkową Strefę Dziecięcą, a w ramach niej Zagrodę wiejską, warsztaty plastyczne dla dzieci (godz. 12 do 17 w namiocie). O godz. 18 w tym samym miejscu interaktywny koncert Kompani artystycznej Mozaiki „Wszystko ptactwo tańcuje”.

Podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych wystąpią:

FRANCJA

Zespół folklorystyczny „Flour d`Inmourtalo”

Zespół folklorystyczny „Flour d`Inmourtalo”, mający siedzibę w Nimes, na południu Francji, składa się z tradycyjnych tancerzy i muzyków pochodzących z regionu Prowansji.

Celem tego stowarzyszenia jest zachowanie i przekazywanie dziedzictwa kulturowego oraz tradycji prowansalskich.

Grupa miała okazję uczestniczyć w różnych festiwalach, takich jak festiwal CIOFF w Issoire we Francji w 2015 i 2017 roku, festiwal IOV w Cerveny Kosvelec w Republice Czeskiej w 2016 roku, festiwal CIOFF w Bonheiden w Belgii w 2018 roku, festiwal des Filets Bleus w Concarneau w 2019 roku oraz festiwal CIOFF w Montréjeau we Francji w 2022 roku. Ich występy stanowią dumę regionu i prezentują piękno oraz bogactwo kultury prowansalskiej.

——-

INDIE

Rangsagar Performing Arts

Bardzo znana i profesjonalna grupę tańca ludowego w Indiach, o nazwie Rangsagar Performing Arts. Przez ostatnie 15 lat braliśmy udział w wielu festiwalach na całym świecie, reprezentując kulturę indyjską. Nasze występy miały miejsce w takich krajach jak Wielka Brytania, Kanada, Hiszpania, Niemcy, Czechy, Francja, Polska, Malezja, Tajlandia, Chiny, Turcja i wiele innych.

W ciągu ostatnich 15 lat wystąpiliśmy w ponad 30 krajach i odbyliśmy ponad 50 międzynarodowych tras kulturalnych. Nasz repertuar obejmuje 28 tańców ludowych z kultury indyjskiej, a także unikalne i innowacyjne formy tradycyjnych tańców, takie jak Yoga Dance, Mallkhambh, Agni Bhavai i Tera Taali Dance. Te występy cieszą się ogromnym uznaniem publiczności na różnych festiwalach.

Jesteśmy dumni z tego, że Rangsagar Performing Arts ustanowiło „Rekord Świata” wykonując 113 tańczących zespołów w Folklorystycznych Festiwalach we Francji, Hiszpanii i Czechach w 2017 roku. Dodatkowo, otrzymaliśmy wiele nagród na poziomie międzynarodowym za nasze osiągnięcia.

———

COSTA RICA

Alma Zahorí Costa Rica

Alma Zahori Costa Rica prezentuje muzykę, obrzędowość i taniec tradycyjny z całego kraju. Różnorodny program z wpływem kultury latynoamerykańskiej i karaibskiej obejmuje m. in. arrandera, tambito, vals czy pasillos. Nazwa Zespołu nawiązuje do radiestety, osoby zdolnej wyszukać rzeczy ukryte, co w pełni oddaje ducha bycia Kostarykańczykiem.

Członkowie Zespołu uczestniczyli w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. Dyrektor artystyczny Zespołu jako pierwszy w kraju ukończył szkołę tańca ludowego i sztuki tradycyjnej kostarykańskiej sekcji C.I.O.F.F.

Główną misją Alma Zahori jest zapewnianie radości widzom i zachowanie dziedzictwa krajowego, reprezentowanie Kostaryki i czynienie dobra społecznego poprzez sztukę.

Podczas Festiwalu zaprezentują programy:

Guanacaste – tańce z północnych regionów Kostaryki, odtwarzające zaloty między mężczyzną a kobietą z czasów rozwoju rolnictwa i hacjend;

Nacional y Popular – suita tańców najbardziej charakterystycznych dla kraju, jak Corrido, Bolero i Tambito;

Dyrektor artystyczny: Oscar Antonio Carvajal

Choreograf: Carlos Solano

——

MEKSYK

Tula de Allende Hidalgo

Compañía de Danza Independiente Fusion Folklorica Mexico

Ta grupa powstała w listopadzie 2009 roku w Tuli de Allende, w stanie Hidalgo, Meksyk – starożytnym mieście i kolebce cywilizacji Tolteków. Jej celem jest promowanie i przekazywanie meksykańskiego folkloru nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Grupa składa się z 6 młodych osób, miłośników folkloru, tradycji, zwyczajów, świąt, rytuałów, tańców i pląsów.

Armando Reyes Brettón jest założycielem i dyrektorem generalnym niezależnej grupy tanecznej „Fusión Folklórica México”. Wziął udział w festiwalach, przedstawieniach, występach i wydarzeniach, otrzymując różne wyróżnienia i reprezentując stan Hidalgo w różnych stanach Meksyku, takich jak Aguascalientes, Jalisco, San Luis Potosí, Sinaloa, Tamaulipas, Tlaxcala, Oaxaca, Puebla, Veracruz, i innych.

Mimo że jest to bardzo młoda grupa, miała możliwość odbycia licznych międzynarodowych tras koncertowych po Hiszpanii, Francji, Włoszech i Portugalii, biorąc udział w różnych festiwalach w miastach takich jak Almería, Los Alcázares, Villablanca, Urretxu, Vigo, Gijón, Lezay, Cagliari czy Viana do Castelo.

W swoich występach prezentują charakterystyczne tematy z różnych stanów Meksyku, takie jak Jalisco, Sinaloa, Nayarit, Veracruz, Nuevo León oraz Hidalgo. Towarzyszą im mistrzowskie wykonanie przez zespoły Mariachi, Trío Huasteco i Cuarteto Norteño.

————

RWANDA

Grupa Inyamibwa AERG

Grupa Inyamibwa AERG to zespół reprezentujący Rwandę na poziomie krajowym. Grupa skupia się na kultywowaniu tradycyjnych tańców. Została założona na przełomie 2001 roku i jest podległa lokalnej administracji rady miejskiej.

Zespół składa się z ponad 17 tancerzy, posiadających duże doświadczenie w międzynarodowych festiwalach. Członkowie grupy aktywnie uczestniczą w corocznym mistrzostwie Republiki Rwandy, zajmując z reguły pierwsze miejsce.

Każdy taniec prezentowany przez grupę jest przedstawiany publiczności przez tancerzy ubranych w tradycyjne kostiumy z różnych regionów Republiki Rwandy.

Co roku dumnie reprezentujemy nasz kraj na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym w Hiszpanii, Austrii, Macedonii, Włoszech, Francji i Rumunii.

Występy prezentowane przez naszą grupę cieszą się ogromnym uznaniem. Zawsze spotykamy się z serdecznym przyjęciem. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy podkreślają wysoki poziom profesjonalizmu i mistrzowskiej prezentacji.

Nasza grupa otrzymuje wsparcie od Ministerstwa Młodzieży i Kultury oraz różnych gmin i Ministra Republiki Rwandy.

———

TURCJA

Bursa Uludag University Folk Dance Group

Bursa Uludag University Folk Dance Group powstał w 1985 roku i liczy 125 tancerzy. Celem działania tej uniwersyteckiej grupy jest przekazywanie tradycji narodowych studentom, jak również zapewnienie obecności kultury tureckiej na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Zespół prezentuje mieszankę tradycji różnych grup etnicznych zamieszkujących Anatolię od pokoleń. Wspólne cierpienia, radość i zwyczaje, jak obrzędy weselne, przekształcane są w formie tańca na choreografie sceniczne.

Zespół koncertował m. in. w Chinach, Egipcie, Portugalii i Polsce, gdzie w 1998 roku na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem wygrał w kategorii zespołów stylizowanych.

Podczas Festiwalu zaprezentują programy:

ARTVIN and ZEYBEK – tańce z prowincji Artvin, znajdującej się nad Morzem Czarnym. Prezentują codzienne zmagania lokalnej społeczności, wynikające z trudnego uwarunkowania terenu. Zeybek to z kolei charakterystyczny taniec imitacji różnych zwierząt, jak jastrząb czy orzeł;

7 regions and 7 Folk Dances – program prezentujący 10 różnych tradycji etnicznych, m. in. Kurdów, Albańczyków, Turkmenów czy Lazów;

——

UKRAINA

Folk dance ensemble „Neogalaktika”

NEOGALAKTIKA w ciągu 25 lat działalności stała się jednym z głównych reprezentantów kultury ukraińskiej, w szczególności obwodu czerniowieckiego, obejmującego ukraińską Bukowinę. Zawsze gotowi zatańczyć hopaka, ale specjalizują się w folklorze Bukowiny i huculskim.

NEOGALAKTIKA jest częścią centrum sztuki dla dzieci w Czerniowcach, zrzeszającego ponad 500 młodych artystów w wieku 5-18 lat. Wysoki poziom artystyczny potwierdza nadany przez Ministerstwo Edukacji przyimek „Narodowy”, z którego korzystać mogą jedynie najlepsze grupy artystyczne w kraju.

Koncertowali w całej Europie, m. in. we Francji, Austrii czy Włoszech, gdzie zdobyli niejedno Grand Prix.

——

ARGENTYNA

Ballet Folklorico Raices Nuevas

Kiedyś dzieci marzące o przygodach dorosłości, dziś dorośli, tęskniący za ucieczką do ukochanych wspomnień z ich przeszłości. Ballet Raices Nuevas od początku istnienia zaangażowany jest w zachowanie argentyńskich tradycji. Rozpoczynali cztery dekady temu od skromnych występów w północnej Argentynie, gdzie błotniste drogi były ich autostradami, a melodyjne pampy witały ich o świcie.

Byli świadkami triumfu Argentyny w trzech mistrzostwach świata w piłce nożnej i wychowali ponad 1500 tancerzy, choreografów i muzyków. Od prowincjonalnych festiwali po międzynarodowe sceny, ich kunszt urzekł publiczność w Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji.

Zdobywali nagrody na festiwalach w Chinach, Turcji czy we Włoszech. Ballet Raices Nuevas zaprasza do przeżycia uroku przeszłości, gdzie nostalgia przeplata się z żywym duchem argentyńskiego folkloru.

W programie zobaczycie:

La fiesta del monte – tańce północnej Argentyny, prezentowane podczas świąt i karnawału. Kurz, błoto, bębny… a może i pakt z diabłem?;

Sangre gaucha – w rytmach Malambo zobaczycie życie codzienne Gauchos.

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google