21/08/2022

Przegląd Zespołów Folklorystycznych – Lusowo na Folkowo

21 sierpnia na ul. Poznańskiej 2 w Lusowie, rozpocznie się XXII Przegląd Zespołów Folklorystycznych połączony z Dożynkami Gminy Tarnowo Podgórne.

Uroczyste świętowanie rozpocznie się mszą świętą o godz. 10:30, następnie tuż po niej ok. godz. 11:30, Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Lusowiacy rozpocznie obrzęd dożynkowy. Na placu przed kościołem, zespół przypomni nasze rodzime tradycje i m. in. wykona obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i plony.

Występy zespołów folklorystycznych będzie można oglądać od godziny 12:45. Jak co roku, będzie okazja do obejrzenia grup z Polski jak i – dzięki współpracy GOK SEZAM z Towarzystwem Poligrodzianie – również  z zagranicy. Wybrzmi muzyka ludowa i biesiadna związana z różnymi regionami świata. Polskę będą reprezentować:

Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”
Zespół powstał w 2000 roku. Obecnie skupia około 120 tancerzy i chórzystów. Jest to zespół wielopokoleniowy, a w swoim repertuarze ma zarówno tańce narodowe, jak i regionalne. Koncertuje zarówno w kraju, jak i reprezentuje Polskę poza jej granicami m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoszech, Rosji, Austrii, Węgrzech, Litwie, Malcie, Ukrainie i Białorusi. Zespół zdobywa nagrody na festiwalach i przeglądach folklorystycznych, zyskując doskonałe recenzje znawców folkloru, między innymi wygrana na International Folk Fest in Montenegro oraz Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu o Puchar Czarnych Diamentów w Katowicach.
 
Zespół Ludowy Gniewkowianie
Zespół z 25-cio letnią tradycją skupia w swym kręgu wspaniałych i wyjątkowych ludzi, którym przyświeca wspólny cel – troska o pielęgnowanie i kultywowanie kujawskiej tradycji i kultury oraz reprezentowanie swojej małej ojczyzny – Gniewkowa. Zespół „Gniewkowianie” jest wysoko oceniany za autentyczność wykonania, opracowanie artystyczne oraz oryginalne stroje stylizowane na kujawskie, które są jednym z najpiękniejszych polskich strojów ludowych. Do swoich wykonań wprowadzają ruch sceniczny, który jest doceniany podczas konkursów i festiwali. W repertuarze zespół ma pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne, kolędy, pastorałki, oraz utwory operetkowe i musicalowe. Rozpowszechnia folklor kujawski nie tylko w obrębie regionu, ale i poza jego granicami zdobywając zaszczytne miejsca i wyróżnienia. Występował również na zaproszenie w: Wilnie, Wiedniu, Bratysławie, Pradze. W 2019 roku „Gniewkowianie” brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Świata w Zduńskiej Woli Karsznice oraz procesji Bożego Ciała w Łowiczu. W 2019 roku wystąpili na Dożynkach Centralnych w Spale.
 
Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy
Zespół istnieje od 1996 roku i powstał jako inicjatywa mieszkańców Lusowa oraz zaprzyjaźnionych osób związanych z naszą miejscowością. Od 2002 roku jest grupą Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym. Zespół poszczycić się może tym, że ludowe tańce, pieśni, tradycje i obrzędy przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a te pokolenia spotykają się również na scenie: obok młodych występują ich rodzice, a czasami i dziadkowie. Repertuar „Lusowiaków” jest bardzo bogaty. Obejmuje zarówno tańce narodowe takie jak: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, a także suity i tańce z różnych regionów: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego i Nowego Sącza. W swoim programie artystycznym zespół ma także przepiękne scenki rodzajowe i widowiska, którymi może uświetnić różnego rodzaju okazje: w okresie Bożonarodzeniowym: „Pastorałki i kolędy w formie tanecznej”, na noc przesilenia letniego: „Noc Kupały”, na okazję zbioru plonów przez rolników: „Obrzęd dożynkowy”, z okazji Święta Niepodległości: widowisko patriotyczne. W przedstawieniach taniec przeplata się tu ze śpiewem, a niezapomnianych barw dodają przepiękne ludowe stroje z różnych regionów Polski. Natomiast pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom tradycji i obrzędów ludowych jest dodatkową misją zespołu. Choreografem zespołu jest Dariusz Jezierski, asystentką choreografa natomiast Zofia Sokołowska. Za stronę muzyczną i przygotowanie wokalne odpowiada: Patryk Powel. Funkcję kierownika zespołu pełni Elżbieta Kucharska.
 
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Modraki
To grupa składająca się z 60 dzieci w wieku od 6–15 lat zafascynowanych ludowym tańcem i piosenką. Od 2001 roku grupa działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym. Ogromną wartością wykształconą w zespole jest zaangażowanie dzieci i ich rodziców. Dzieci cechuje wysoki poziom kultury co sprawia, iż wszędzie są mile widziane. Wieloletnia praca pozwoliła stworzyć atrakcyjny program koncertowy. Zespół reprezentował Polskę oraz Gminę Tarnowo Podgórne podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych oraz wymiany gmin partnerskich, a także na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Węgrzech. Zespół Modraki nagrał płyty CD z kolędami, pieśniami patriotycznymi oraz piosenkami z lat sześćdziesiątych. W pierwszym dziesięcioleciu istnienia zespołowi towarzyszyła nieoceniona „Kapela po zagonach”. Obecnie w zespole powstała kapela dziecięca. We wrześniu 2011 roku tańczące dotąd dzieci, postanowiły spróbować swoich sił w grze na instrumentach. Przy wsparciu nieocenionego Jacka Hałasa powstała grupa w skład której wchodzą: I skrzypce, II skrzypce, klarnet i bas. Choreografem zespołu jest Agnieszka Dolata, jej asystentką i Instruktorem kapeli jest Anna Dolata. Opiekę techniczno-organizacyjną sprawuje Piotr Dolata.

Oprócz występów na dużej scenie, będzie można skorzystać z folkowej strefy dziecięcej, gdzie odbędą się zabawy dla całej rodziny. W tym samym miejscu o godz. 18 Mozaika zaprezentuje spektakl muzyczny pt. „Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po bliskim Wschodzie”.

W tym roku Przegląd „Lusowo na Folkowo” o godz. 19:15 zakończy występ Orkiestry Św. Mikołaja, która na scenie występuje od ponad trzydziestu lat. Przez ten czas zmieniał się zarówno skład grupy, instrumentarium, jak i styl muzyczny. Niezmienny pozostał jedynie ich wysoki poziom artystyczny. Przez kolejne trzy dekady swojego funkcjonowania orkiestra stworzyła ponad dziesięć albumów. Wszechstronność muzyki, którą zawarła na kolejnych swoich wydawnictwach, ukazuje niezwykle szerokie horyzonty artystyczne, kryjące się za projektem. Na jej twórczość składa się także przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się tak do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski.

Jeśli chodzi o zespoły zagraniczne to i tu czekają nas niespodzianki. Goście przyjadą bowiem nie tylko z bliskiej nam Ukrainy, ale również z odległych Indii. Poniżej przedstawiamy wszystkie grupy spoza Polski.

Projekt współfinansowany przez Gminę Tarnowo Podgórne, Powiat Poznański. 

Dr. Braxx –Bogota (Kolumbia)

Powstali w 2016 roku pod nazwą DRUBAG (Drums, Tuba, Guitar), jako grupa muzyczna z inicjatywy Daniela Camero i Jaisona Vargasa. Od początku poszukiwali brzmień łączących tradycje i nowe trendy muzyczne. W 2018 roku do zespołu dołączyli kolejni muzycy, a nazwa zespołu zmieniała się na DR. BRAXX. Swoją drogę odnaleźli w tradycjach kolumbijskich szkół tańca, a do muzyków dołączyli tancerze. Oddają hołd tradycyjnej, kolumbijskiej muzyce, a podczas ich koncertów nie da się usiedzieć w miejscu. Bądźcie pewni, że porwą Was do tańca

Sanskruti Performing Art – Porbandar (Indie)

Zespół występował na scenach Węgier, Serbii, Hiszpanii, Litwy czy Holandii. Tańczyli m. in. dla Prezydenta Ram Nath Kovinda oraz Premiera Shri Narendra Modiego. Sanskruti prezentuje folklor i taniec plemienny z różnych obszarów Indii, dbając o zachowanie jego autentyczności. Podczas Festiwalu zaprezentują tańce: Raas – tradycje Raas sięgają ponad tysiąc lat. Raas tańczy się inaczej w wielu regionach Indii. Jest to taniec po okręgu, w którym istotnym elementem jest taktowanie oraz rytmiczne ruchy ciała. Rathwa – taniec plemienny regionu Chhota Udaipur. Taniec ten prezentowany jest podczas festiwali Holi i Dashera.Garbo – taniec kobiet z lampą na głowie.

Lviv Polytechnic National University:

Заспів Народний Ансамбль Zaspiv National Female Bandore Band – Lwów (Ukraina)

Początki grupy sięgają 1949 roku. Wielokrotnie orkiestra, powołana przez Olega Hasiuka, zmuszona była przerywać swoją działalność. W związku z prezentowaniem kultury narodowej, uznawana była za niebezpieczną, a wielu członków zostało aresztowanych i zesłanych na Syberię. Orkiestra zyskała popularność na przełomie wieku. W 1997 roku dyrektorem artystycznym została Khrystyna Zalutska, a w 2000 roku grupa otrzymała honorowy tytuł „Narodowy” za swoje ponad półwieczne dokonania. Orkiestra jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Występowali w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Szwecji, Republice Czeskiej czy na Węgrzech. Repertuar orkiestry składa się z muzyki sakralnej, muzycznych klasyków, utworów autorskich i oczywiście folkloru muzycznego. Historia grupy zbliżona jest do orkiestr mandolinistów, popularnych w połowie XX wieku na terenach polskich, dziś już niestety zapomnianych…

Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka” – Rudomina (Litwa)

Zespół został założony w 1989 roku i działa przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie. Zespół słynie ze swojej wieloletniej historii i tradycji, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są zespołem wielopokoleniowym. Zespół ma niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Zalążek repertuaru stanowią piosenki zbierane po domach, śpiewane przez dziadków i rodziców. Z biegiem lat repertuar znacznie się wzbogacił. Zespół „Rudomianka” ma za sobą już ponad 800 koncertów na Litwie i za granicą, m.in. w Polsce, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii.

Zespół PYSANKA (Ukraina)

Na Ukrainie mówią – „dziewczyna jest piękna jak pisanka”. A ponieważ zespół składa się z dziewcząt i chłopców w wieku od 3 do 18 lat i wszyscy są piękni, wspaniali, inteligentni, kolorowi i w pięknych ukraińskich strojach, dlatego nasz zespół nazywa się „Pysanka”. Twórczość zespołu to edukacja dzieci w oparciu o ukraińskie tradycje i rytuały. Śpiewają i tańczą przy akompaniamencie ludowych instrumentów muzycznych. Zespół nagrał kilka filmów wideo, posiada własne autorskie piosenki: „Mommy’s Tsomky”, „Przepiórka Kopciuszka”, „Rolling Easter Egg” i inne. Śpiewa utwory M. Leontovycha, M. Dacka oraz aranżacje pieśni ludowych różnych kompozytorów. Znakomici nauczyciele uczą dzieci profesjonalnej choreografii ludowej.

Zespół pieśni SUZIRIA (Ukraina)

W 2009 roku w Domu Ludowym „Prosvita” powstał zespół piosenki popularnej „Suzirja” [Gwiazdozbiór]. Kierownikiem jest Oksana Spondych. W repertuarze „Suzirja” znajdują się piosenki pop i pieśni obrzędowe, aranżacje pieśni ludowych. W 2015 roku zespół zwyciężył na festiwalu „Baltic Stars” w Wilnie (Litwa). W 2017 roku zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Młoda Halyczyna” (m. Nowojaworiwsk). 2019 – Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki New Star Rudaga” (Łotwa) oraz Międzynarodowym Festiwalu „Місто Лева” [Miasto Lwa] (Lwów). Zespół jest zwycięzcą wielu ogólno ukraińskich konkursów, festiwali oraz nagrodzony licznymi honorowymi certyfikatami i dyplomami.

FA Aleksandar Turundzev – Bitola (Macedonia)

Zespół powstał w 1952 roku. Posiada dwie różne orkiestry (klasyczną i ludową) oraz dwie grupy tancerzy, a także grupę weteranów. To rzadkość widzieć najmłodszego członka zespołu, który ma 6 lat i najstarszego weterana, który ma 89 lat, razem na scenie tańczących i dzielących się miłością do rodzimej tradycji. Zespół brał udział w wielu festiwalach folklorystycznych w Północnej Macedonii i za granicą. Grupa odwiedziła USA, Australię, Rosję, Włochy, Turcję, Polskę, Bułgarię, Serbię, Rumunię, Bośnię, Chorwację, otrzymując wiele nagród i wyróżnień.

 

Dodaj wydarzenie do swojego kalendarza!

Kalendarz Google