Przed nami wybory samorządowe. Wybieramy osoby, które będą decydowały o tym co jest nam najbliższe – o tym jak będzie się rozwijać nasza Gmina, powiat i województwo. Wybieramy Wójta, a także swoich reprezentantów w Radzie Gminy, Radzie Powiatu i Sejmiku Województwa. Każdy z nas ma prawo do głosu, nie rezygnujmy z niego, 7 kwietnia idźmy na wybory!
Wybory na Wójta
Głos oddajemy poprzez postawienie krzyżyka przy nazwisku JEDNEGO wybranego kandydata. Jeśli jeden z kandydatów uzyska ponad połowę wszystkich głosów, to zostanie Wójtem w I turze. Jeżeli żaden nie uzyska ponad 50% głosów, to ostateczna rozgrywka między dwoma kandydatami z największą liczbą głosów nastąpi w II turze – 21 kwietnia.
Wybory do Rady Gminy
W najbliższych wyborach samorządowych Gmina będzie podzielona na 4 okręgi wyborcze wielomandatowe – ich zasięg terytorialny i liczbę mandatów określa zamieszczone obok. Twój głos będzie ważny, jeśli postawisz krzyżyk tylko przy JEDNYM kandydacie z wybranego przez Ciebie Komitetu Wyborczego Wyborców lub Komitetu Partii Politycznej. Podział mandatów pomiędzy Komitety dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby oddanych ważnych głosów na kandydatów danego Komitetu. Następnie mandaty przypadające danemu Komitetowi uzyskują kandydaci, w kolejności wynikającej z otrzymanej liczby ważnych głosów w ramach listy, bez względu na miejsce na liście.
Nr okręgu | Granice okręgu | Liczba wybieranych radnych |
Okręg 1 | Góra, Kokoszczyn, Tarnowo Podgórne | 5 |
Okręg 2 | Ceradz Kościelny, Jankowice, Lusowo, Lusówko, Otowo, Rumianek, Sierosław | 6 |
Okręg 3 | Przeźmierowo, Wysogotowo | 5 |
Okręg 4 | Baranowo, Batorowo, Chyby, Sady, Swadzim | 5 |
Do Rady Gminy wejdą osoby, które w ramach danego Komitetu otrzymały najwięcej ważnych głosów. Na przykład: jeżeli na dany okręg przypada 6 mandatów, a na listę (łącznie na wszystkich kandydatów z danej listy) zostanie oddana połowa wszystkich głosów, to tej liście „przypadną” 3 mandaty, które otrzymają 3 osoby z największą liczbą głosów oddanych w ramach tej listy.
Oznacza to zatem, że uzyskanie mandatu radnego nie jest związane z miejscem na liście, lecz z liczbą oddanych ważnych głosów na danego kandydata. W praktyce nierzadko ma miejsce sytuacja, że radnym zostaje ktoś startujący ze środka czy z ostatniego miejsca na liście – najwięcej głosów otrzymują te osoby, które udowodniły, że umieją pracować na rzecz lokalnej społeczności. W wyborach lokalnych nie liczą się szyldy komitetów, ale sami kandydaci, bo ich znamy i na co dzień widzimy efekty ich działań.
Wybory do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa
W głosowaniu do Rady Powiatu Poznańskiego oraz Sejmiku Województwa Wielkopolskiego obowiązują takie same zasady: w każdym przypadku stawiamy JEDEN krzyżyk przy JEDNYM wybranym kandydacie.
Co zrobić, aby zagłosować w Gminie Tarnowo Podgórne?
Informację o tym, do którego lokalu wyborczego jesteśmy aktualnie przypisani w Centralnym Rejestrze Wyborców, najłatwiej sprawdzić w aplikacji mObywatel (Usługi – Wybory). Aby mieć możliwość oddania głosu w najbliższych wyborach samorządowych trzeba być wpisanym do Centralnego Rejestru Wyborców w Gminie Tarnowo Podgórne.
Co zrobić, jeżeli nie jest się osobą zameldowaną w Gminie? Są dwa rozwiązania:
- jeśli nie jesteś zameldowany, a mieszkasz na stałe w Gminie Tarnowo Podgórne, zamelduj się – wtedy zostaniesz „z urzędu” wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców
- jeśli natomiast nie masz możliwości zameldowania, dopisz się do Centralnego Rejestru Wyborców, wykorzystując wnioski dostępne w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej (Jak załatwić sprawę? – Sprawy Obywatelskie – Centralny Rejestr Wyborców). Wnioski można złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP lub osobiście w Urzędzie Gminy.
W przypadku pytań można zadzwonić do Wydziału Spraw Obywatelskich (nr tel. 61 89 59 218, 61 89 59 272 lub 209). Informacje na temat wyborów samorządowych 2024 znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce Informator Urzędowy/Wybory/ Wybory Powszechne.