Polska Anglia

  Wybory do Sejmu i Senatu 2019: Jak dopisać się do listy wyborców?

  Wybory do Sejmu i Senatu 2019: Jak dopisać się do listy wyborców?

  Chcesz głosować w miejscu swojego stałego zamieszkania, a nie masz w nim meldunku? Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Sprawdź, jak to zrobić – przez internet lub w urzędzie.

  Do rejestru wyborców wpisany zostajesz na stałe. Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania tylko na najbliższe wybory – złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

  W najbliższych wyborach, które odbędą się 13.10.2019, mogą wziąć udział wyłącznie wyborcy z obywatelstwem polskim.

  Uwaga! Wysłanie wniosku nie oznacza automatycznego wpisania do rejestru wyborców. Wniosek trafi do urzędnika, który go rozpatrzy. Zrobi to w godzinach pracy urzędu. Urzędnik ma obowiązek zweryfikować, czy mieszkasz tam gdzie deklarujesz. Wniosek online możesz złożyć tylko do 8 października.

  Sposoby dopisania:

  • PRZEZ INTERNET: Jeśli chcesz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość.
  • W URZĘDZIE: Dokumenty składa się w Urzędzie Gminy: wniosek o wpisanie wraz z deklaracją (możesz wydrukować elektronicznie, bądź pobrać w Urzędzie). Urzędnik może poprosić cię o pokazanie dodatkowego dokumentu, który potwierdzi, że mieszkasz w tej gminie. Takim dokumentem jest na przykład: umowa najmu mieszkania; rachunek za prąd, na którym są twoje dane; oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym mieszkasz.

  Odwiedź portal gov.pl [KLIKNIJ TUTAJ]

   

  JZ