Polska Anglia

  Otwarcie WTZ: To najnowocześniejszy budynek użyteczności publicznej w naszej Gminie [ZDJĘCIA]

  Otwarcie WTZ: To najnowocześniejszy budynek użyteczności publicznej w naszej Gminie [ZDJĘCIA]

  W miniony piątek, 6 września w Tarnowie Podgórnym oficjalnie otwarto nowy budynek Warsztatu Terapii Zajęciowej. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Semba, Michał Kapturczak z Pracowni Architektonicznej Consultor, Piotr Bączyk z firmy budowlanej Remo-Bączyk, Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ROKTAR Wanda Koralewska oraz były prezes ROKTARu, a zarazem pomysłodawca budowy Warsztatu Kazimierz Szulc.

  ZOBACZ RELACJE ZDJĘCIOWĄ [KLIKNIJ TUTAJ]

  Witając przybyłych gości Wójt Tadeusz Czajka podkreślił, że budynek jest najnowocześniejszym budynkiem użyteczności publicznej w naszej Gminie. Przypomniał także, że pomoc i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami jest jednym z priorytetów naszej Gminy. Na zakończenie Wójt przekazał symboliczny klucz do Warsztatu na ręce Prezes Stowarzyszenia Wandy Koralewskiej, która dziękując za przekazany obiekt podkreśliła, że nowe przestrzenie to nie tylko możliwość komfortowej pracy z podopiecznymi, ale także szansa na przyjęcie osób, które dotychczas nie korzystały z zajęć.

  Głos zabrał także Wójt Rokietnicy Bartosz Derech. Przypomniał, że wśród uczestników Warsztatu są również mieszkańcy Rokietnicy (założyciele stowarzyszenia ROKTAR pochodzą z naszych obu gmin, co ma odzwierciedlenie również w nazwie: ROK – Rokietnica, TAR – Tarnowo Podgórne). Zadeklarował także, że gmina Rokietnica będzie uczestniczyć w kosztach utrzymania obiektu. Z kolei Starosta Poznański Jan Grabkowski pogratulował inwestycji i życzył przyszłym użytkownikom samych pozytywnych emocji.

  Wiele uśmiechów i spontanicznych braw wywołał występ artystyczny przygotowany przez uczestników Warsztatu. Szczególne wrażenie na zebranych zrobił kolaż, jaki powstał na scenie. Pokazywał on najważniejsze wartości, jakimi powinniśmy się kierować – wzajemną pomocą, współpracą, zrozumieniem i tolerancją. Uczestnicy Warsztatu zaśpiewali także m.in. piosenkę „My kochamy ROKTAR”.

  Część oficjalną zakończyło pokrojenie tortu, specjalnie przygotowanego na tę okazję. Później był czas na rozmowy nieoficjalne i zwiedzanie pracowni Warsztatu.

  Warsztat Terapii Zajęciowej w Tarnowie Podgórnym

  Kamień węgielny wmurowano w czerwcu ubiegłego roku, a budowę zakończono w czasie wakacji. W sierpniu uczestnicy Warsztatów przenosili się do nowych pomieszczeń. W budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej zaplanowano cztery strefy funkcjonalne:

  • 10 sal: pracownie głośne (stolarska, ceramiczna, ogrodowa i wikliniarska) i ciche (krawiecka i tkaniny, komputerowa, edukacyjna i plastyczna), pracownia gospodarstwa domowego (w formie kuchni, dla 8 osób) oraz muzyczna,
  • sala wielofunkcyjna (na co dzień jadalnia, do wykorzystania również jako sala teatralna, muzyczna, konferencyjna i balowa),
  • strefa zamieszkania zbiorowego – hostel (dwa pokoje, każdy dla 1- 2 osób z łazienka i aneksem kuchennym dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych).

  Warsztat Terapii Zajęciowej w liczbach:

  • Kubatura – 5 663,23 m3
  • Powierzchnia całkowita – 1 113,47 m2
  • Powierzchnia użytkowa – 886,38 m2
  • Koszt budowy – 5,5 mln zł (w całości pokryty z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne)

   

  ARz