Polska Anglia

  Narodowe Czytanie w dwóch miejscach

  Narodowe Czytanie w dwóch miejscach

  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego zabrzmi podczas tegorocznego Narodowego Czytania 8 września.

  Inicjatorem akcji był Prezydent RP Bronisław Komorowski w 2012 r. Pierwszą lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

  – W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

  Oczywiście i my włączamy się do wspólnego czytania. Spotykamy się w dwóch miejscach: przy Bibliotece Publicznej w Tarnowie Podgórnym oraz w Pałacu Jankowice.

  W Sali Koncertowej Pałacu Jankowice fragmenty „Przedwiośnia” przeczytają reprezentanci władz gminy, seniorzy, młodzież i uczniowie. Czytający otrzymali wcześniej wybrane fragmenty, które zaprezentują 8 września od godziny 15.00.

  Ponadto, tradycyjnie już, Narodowe Czytanie zagości w Bibliotece Publicznej w Tarnowie Podgórnym. Wzorem lat ubiegłych do współpracy zaproszeni zostali uczniowie, pracujący pod okiem Grażyny Smolibockiej. Zapraszamy w sobotę w godz. 11.00 – 13.00.

  Czytajmy razem, bo czytać przecież warto!

  ARz