Polska Anglia

  Lusowskie Spotkania Muzyczne: Koncert 121 Ensemble del Passato

  Lusowskie Spotkania Muzyczne: Koncert 121 Ensemble del Passato

  121 koncert w ramach Lusowskich Spotkań Muzycznych wykona trio Ensemble del Passato. W pierwszą niedzielę lipca w kościele w Lusowie wybrzmią dźwięki lutni i piękny wokal.  

   

  ENSEMBLE DEL PASSATO to zespół, założony przez Annę Budzyńską w 2017 roku. Wykonuje dawną muzykę kameralną, od utworów epoki renesansu, przez barok po dzieła klasyczne. W jego obszernym repertuarze znajdują się utwory polskie, włoskie, niemieckie, angielskie i francuskie, zarówno sakralne, jak i świeckie. Skład trio stanowią: Anna Budzyńska (wokalistka), Henryk Kasperczak (lutnista), Maciej Kończak (lutnista).

   

  Anna Budzyńska (sopran) – wszechstronna śpiewaczka, absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Antoniny Kowtunow, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, założycielka i solistka zespołu barokowego Ensemle Toccante oraz Ensemble del Passato, prezeska Fundacji Świat Możliwości. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach z Cecilią Bartoli, Silvaną Bazzoni, Teresą Żylis-Garą, Elizabeth Vidal, Jadwigą Rappé, Evą Blahovą, Heleną Łazarską oraz Anną Radziejewską.

   

  Henryk Kasperczak (lutnia, teorba, chitarrone, gitara romantyczna) – lutnista, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni Toyohiko Satoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, adiunkt w Akademii Muzycznej w Poznaniu, na stałe współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, Polską Operą Królewską oraz Stowarzyszeniem Dramma Per Musica. Współorganizator wielu muzycznych wydarzeń: Festiwalu Lutniowego Najkrótsza noc Wojciecha Długoraja w Gostyniu, Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Muzyki Dawnej Canticum Gaudium w Poznaniu. Propagator gry na instrumentach historycznych w muzyce współczesnej - w formacjach Amaryllis i Pospolite Ruszenie łączy muzykę dawną z rokiem progresywnym; współpracując z Jackiem Kowalskim, Mirosławem Czyżykiewiczem i Bartkiem Marusikiem wprowadza lutnie w świat współczesnej piosenki z tekstem literackim.

   

  Maciej Kończak (lutnia, teorba, gitara renesansowa i romantyczna) – lutnista, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie lutni dr. Henryka Kasperczaka oraz w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki i dr. Bartłomieja Marusika, pobierał lekcje u takich wirtuozów jak: Judicael Perroy, Zoran Dukić, Jens Wagner, Alexis Mazurakis, Jacob Lindberg, Paolo Cheric. Aktywny muzyk grający wirtuozowskie recitale i realizujący basso continuo w czołowych zespołach muzyki dawnej m.in.: Goldberg Baroque Ensemble, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Cappella Virdi Montana czy Capella Del Sacro Monte. Nagrywał audycje dla Polskiego Radia, a w 2018 roku ukazały się dwie płyty z jego udziałem – solowy fonogram Baroque Lute Recital oraz Vivaldissimo (Krzysztof Meisinger & Polish BaROCK). Animator działań związanych z krzewieniem kultury dawnej w swoim rodzinnym Gostyniu, będąc dyrektorem festiwalu Najkrótsza noc Wojciecha Długoraja.

   

  Zapraszamy 7 lipca o godz. 13, wstęp wolny.