Polska Anglia

  Trzecie miejsce w zrównioważonym rozwoju

  Trzecie miejsce w zrównioważonym rozwoju

  Nasza Gmina znalazła się na trzecim miejscu wśród gmin wiejskich w rankingu zrównoważonego rozwoju przygotowanym przez Politechnikę Warszawską. To awans o jedno oczko - dotychczas zajmowaliśmy w tym konkursie czwarte miejsce. Wyniki zaprezentowano na konferencji „Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego”, która odbyła się 6 listopada w Sejmie.

  Ranking uwzględnia wszystkie gminy w Polsce. Na podstawie danych Z GUS analizowane jest 15 wskaźników, m.in. wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca, saldo migracji, a także liczba osób pracujących, liczba podmiotów gospodarczych czy liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców.


  W kategorii gmin wiejskich zwyciężył Kleszczów (woj. łódzkie), na drugim miejscu znalazły się Kobierzyce (woj. dolnośląskie) i nasza Gmina – Tarnowo Podgórne.

  Spośród gmin wiejsko-miejskich laureatem zostały Polkowice (woj. dolnośląskie), a wśród gmin miejskich – Karpacz (woj. dolnośląskie).

  Biorąc pod uwagę miasta na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajęła Warszawa. W trójce najlepiej rozwijających się JST znalazły się ponadto Poznań i Katowice.

  Twórcą rankingu jest prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak, który komentując tegoroczne wyniki podkreślał, że wysokie miejsce w rankingu to w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów: –  Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony.

  Laureaci konkursu JST Zrównoważonego Rozwoju:

  Gminy wiejskie:
  1. Kleszczów
  2. Kobierzyce
  3. Tarnowo Podgórne
  4. Puchaczów
  5. Suchy Las
  6. Baranów
  7. Lesznowola
  8. Rewal
  9. Komorniki
  10. Nadarzyn

  Gminy miejsko-wiejskie:
  1. Polkowice
  2. Ożarów Mazowiecki
  3. Stryków
  4. Kórnik
  5. Błonie
  6. Nowe Skalmierzyce
  7. Zbąszynek
  8. Międzyzdroje
  9. Dziwnów
  10. Swarzędz

  Gminy miejskie:
  1. Karpacz
  2. Krynica Morska
  3. Sucha Beskidzka
  4. Złotów
  5. Pruszcz Gdański
  6. Lubawa
  7. Bieruń
  8. Łeba
  9. Żywiec
  10. Mielec

  Miasta na prawach powiatu:
  1. Warszawa
  2. Poznań
  3. Katowice
  4. Wrocław
  5. Kraków
  6. Gliwice
  7. Sopot
  8. Gdańsk
  9. Rzeszów
  10. Opole

   

  ARz (info samorzad.pap.pl)