Polska Anglia

  Pomysł na wielkanocny spacer

  Pomysł na wielkanocny spacer
  Pomysł na wielkanocny spacer
  Pomysł na wielkanocny spacer

  7 kwietnia 2017 roku miała miejsce uroczystość otwarcia „Ścieżki rekreacyjno-edukacyjnej Dolina Samy” w kompleksie leśnym, który znajduje się w sąsiedniej gminie Kaźmierz, tuż za miejscowością Rumianek, między Gajem Wielkim, Sierpówkiem i Kiączynem. Ścieżka jest owocem inicjatywy podjętej w ubiegłym roku przez Pawła Korbanka, Gminę Kaźmierz oraz Nadleśnictwo Pniewy. Na uroczystość otwarcia ścieżki przybyło około stu osób. Przedstawiciele Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Pniewy, Gminy Kaźmierz i Tarnowo Podgórne, uczniowie szkół z gminy Kaźmierz i Tarnowo Podgórne, przedstawiciele mediów.

  Przypomnijmy, że w październiku 2016 roku, dzięki podpisaniu porozumienia między Nadleśnictwem Pniewy a Gminą Kaźmierz możliwe było zrealizowanie projektu, polegającego na udostępnieniu tych terenów leśnych, wyznaczeniu tras spacerowych, spełniających także funkcje rekreacyjne i edukacyjne. Powstały 3 trasy: ścieżka krótka o długości 4 km, ścieżka długa o długości 6 km oraz ścieżka edukacyjna o długości 4,5 km. Zostały całkowicie odbudowane dwie kładki na rzece Samie, przygotowano także miejsce postojowe dla pojazdów, a na ścieżce edukacyjnej rozmieszczono tablice informacyjno-edukacyjne.

  W wielu miejscach można też odpocząć na ławkach i cieszyć się świeżym, leśnym powietrzem. Podczas pokonywania ścieżki można również spotkać pomniki przyrody: majestatyczne dęby, z których najstarszemu nadano imię Barnaby, na pamiątkę męczennika, polskiego pustelnika, z czasów wprowadzania chrześcijaństwa w Polsce, na ziemiach, gdzie powstał Kaźmierz.

  Malownicze rozlewisko Doliny Samy, przylegający do niego las oraz łęgi to środowisko życia dla wielu gatunków nie tylko zwierząt, ale także rzadkich owadów i roślin, często zagrożonych wyginięciem. Dzięki ścieżkom można połączyć kontakt z naturą wraz ze zbawiennym dla zdrowia ruchem fizycznym.

  Zapraszamy!

  (Tekst i fotografie: Tomasz Jakubiak)

   

  Relacja i zdjęcia również na portalu Naszego Głosu Poznańskiego - kliknij tutaj