Polska Anglia

  Konkurs "Wybieram wybory"

  Konkurs "Wybieram wybory"

  W ramach upowszechniania wiedzy na temat prawa wyborczego wśród uczniów, propagowania idei udziału w wyborach, oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym – w szczególności wyborów samorządowych Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem Wyborczym ogłaszają II edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Konkurs, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poświęcony jest wyborom samorządowym. Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

  Chętni uczniowie szkół mogą zgłaszać się do udziału w Konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły do 17 października br. 9 listopada o godzinie 10.00 odbędzie się szkolny etap Konkursu – test wyboru, składający się z 25 pytań. Wyniki etapu szkolnego ogłoszone będą 16 listopada br.

  Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018 roku.

  W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania.

  Laureaci Konkursu na szczeblu ogólnopolskim otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

  Aby poznać szczegóły konkursu wraz z regulaminem - kliknij tutaj

   

  ARz (info WSO)