Polska Anglia

  Gdzie rehabilitacja na NFZ?

  Gdzie rehabilitacja na NFZ?

  Na początku tego roku zakończył się konkurs na prowadzenie rehabilitacji w ramach kontraktu z Narodowym Funduszu Zdrowia. Był to przetarg publiczny, organizowany przez NFZ, w którym złożone oferty zostały ocenione poprzez przyznanie punktów według wcześniej określonych kryteriów. Co ważne, zgodnie z założeniami NFZ w danej Gminie konkurs mogła wygrać tylko jedna placówka – ta, której oferta otrzyma najwięcej punktów.

  Z naszej Gminy do konkursu przystąpiły dwie firmy: dotychczas realizujący te usługi ALIDAN z Tarnowa Podgórnego i (startujący po raz pierwszy) MED-LUX z Przeźmierowa. Centrum Rehabilitacji przy Z.P.C. Glutenex w Sadach zakończyło działalność w końcu 2017 r. i nie starowało w konkursie.

  Najwięcej punktów otrzymała oferta MED-LUX i ta placówka od 1 kwietnia 2018 powinna zacząć świadczyć usługi rehabilitacyjne w ramach kontraktu NFZ (do tego czas, tj. do końca marca usługi świadczy ALIDAN).

  Od takiego rozstrzygnięcia odwołała się firma ALIDAN, dołączając listy poparcia ze strony dotychczasowych pacjentów, organizacji oraz firm. Jednocześnie Wójt zaapelował do NFZ o rozpatrzenie możliwości zawarcia dodatkowego kontraktu z ALIDAN, motywując to jeszcze lepszą dostępnością do usług dla mieszkańców Gminy.

  W efekcie złożonego odwołania NFZ wstrzymał podpisanie umowy z MED-LUX i analizuje jeszcze raz złożone oferty.

  – Sytuacja jest trudna, bo czas płynie, a zaniepokojeni mieszkańcy nie wiedzą, który podmiot będzie realizować świadczenia rehabilitacyjne w ramach kontraktu po 1 kwietnia 2018 r. – mówi Wójt Tadeusz Czajka. – Monitorujemy tę sprawę, jednak ostateczna decyzja należy wyłącznie do NFZ.

  Jak czytamy w informacji przekazanej przez MED-LUX: jeżeli NFZ utrzyma w mocy swoją decyzję i Med-Lux będzie świadczył usługi w ramach NFZ, to  przepisy jasno określają postępowanie w takiej sytuacji: pierwszeństwo mają pacjenci, którzy już byli zapisani w Sadach lub Tarnowie Podgórnym. Tacy pacjenci powinni zabrać swoje skierowanie wraz z pisemną, bezpłatną informacją o terminie, na który się zapisali. Z uwzględnieniem tego terminu będą przyjęci w nowej placówce. W tych wypadkach nie obowiązuje 30-dniowy termin ważności skierowania. Pozostali pacjenci mogliby się zapisywać od 1 kwietnia, także on-line.

   

  Zasady korzystania ze świadczeń, jeśli placówka kończy umowę z NFZ, znajdują się na stronie internetowej Funduszu -  kliknij tutaj

   

  ARz (fot. Wikimedia Commons)