Polska Anglia

  Dni Gminy 2017 – międzynarodowo o biznesie

  Międzynarodowa konferencja „Młodzi przedsiębiorcy zaangażowani społecznie i obywatelsko” odbyła się 30 czerwca 2017 r. w Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym. Organizatorem była Gmina Tarnowo Podgórne, a uczestniczyli w niej m.in. goście z gmin partnerskich i zaprzyjaźnionych. Wydarzenie odbywało się w ramach Dni Gminy Tarnowo Podgórne.

  Podczas konferencji zaprezentowano projekty biznesowe wypracowane podczas międzynarodowych warsztatów odbywających się od 27 czerwca w Tarnowie Podgórnym. Ich uczestnikami byli młodzi przedsiębiorcy z Livani (Łotwa), Rohrdorf (Niemcy), Solecznik / Salcininkai (Litwa), Ukmerge (Litwa), a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Tarnowo Podgórne.

  W programie warsztatów zaplanowano wspólne debaty na temat roli młodych obywateli w nowoczesnej Europie, e-votingu i zarządzania projektowego), warsztaty (m.in. z wystąpień publicznych i społecznego zaangażowania biznesu). Uczestnicy pojechali także na tzw. wizyty studyjne do firm na terenie Gminy Tarnowo Podgórne: w Schattdecor poznawali zasady biznesu zaangażowanego społecznie, a w Amazon – organizację pracy w dużym przedsiębiorstwie.

  Zwieńczeniem warsztatów były wypracowane projekty biznesowych przedsięwzięć.

  Uczestnicy pracowali w pięciu międzynarodowych grupach – każda zaprezentowała na międzynarodowej konferencji swój autorski pomysł biznesu współpracującego ze społecznością lokalną i wspierającą jej rozwój.

  Wystąpieniom - z dużym zainteresowaniem – przysłuchiwali się goście z gmin partnerskich i zaprzyjaźnionych: z Livani (Łotwa), Ukmerge (Litwa), Solecznik/Salcininkai (Litwa), Rohrdorf (Niemcy), Kamieńca Podolskiego (Ukraina) oraz z Polski: z Barda, Czortszyna i Szemudu. Na konferencję przyszli także radni i zainteresowani tematem mieszkańcy.

  Wójt Tadeusz Czajka, podsumowując warsztaty i konferencję, podkreślił zarówno profesjonalne przygotowanie, jak i dojrzałe podejście prelegentów do spraw związanych ze współpracą biznesu ze społecznością lokalną. Podziękował również pracownikom Tarnowskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości za przygotowanie tego wydarzenia.

   

  ARz