Polska Anglia

  30 lat współpracy polsko-niemieckiej

  Wizyta niemieckiej młodzieży Tarnowie Podgórnym w 1987 roku rozpoczęła piękną kartę trwającej już 30 lat przyjaźni. Trudno byłoby zliczyć, ile osób przewinęło się przez coroczne tygodnie spotkań odbywających się naprzemiennie raz w Polsce, raz w Niemczech.
  W tegorocznym spotkaniu w dniach 29 lipca – 3 sierpnia wzięło udział 76 uczestników, w tym 19-osobowa grupa polsko-niemieckiej młodzieży z orkiestr dętych Fronreute i Tarnowo Podgórne. Na czele 30-osobowej grupy niemieckiej stał Burmistrz Oliver Spieß oraz przewodnicząca Niemiecko-Polskiego Partnerstwa Jutta Stüble.
  Organizatorzy tegorocznego spotkania zaplanowali, aby nie miało ono charakteru podniosłej jubileuszowej uroczystości, ale wspólnie spędzony czas przepełniony był rozmowami, wspomnieniami, rozważaniami oraz planami na przyszłość. Stąd też pierwsze sobotnie popołudnie goście spędzili w rodzinach goszczących. Polsko-niemiecka młodzież korzystała z uroków Tarnowskich Term, prowadziła zajęcia sportowe w hali OSiR i podjęła pierwsze próby na instrumentach. Niedzielę rozpoczęliśmy mszą św., podczas której tradycyjnie wybrzmiała pieśń „Wo zwei oder drei” – „Gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w imię moje”. Po wspólnym obiedzie w restauracji Państwa Ignaś grupa dorosłych udała się na objazd Gminy. Młodzież pojechała na krótką wycieczkę z przewodnikiem po Poznaniu. Wieczorem wszyscy uczestnicy spotkania oraz zaproszeni goście spotkali się na integracyjnej kolacji.
  Gospodarze partnerskich gmin – Wójt Tadeusz Czajka oraz Burmistrz Oliver Spieß podkreślali nieocenioną rolę bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami. W ten sposób duże cele polityki europejskiej spełniają się w codziennym życiu mieszkańców. Był też czas na wymianę upominków. Niemieccy goście otrzymali wykonane specjalnie na tę okoliczność albumy odzwierciedlające rok po roku 30 lat partnerstwa w fotografii. Lektura albumu oraz trzech tomów kroniki naszego Stowarzyszenia wywołało wśród gości wiele wspomnień, refleksji i wzruszeń.
  Podtrzymując tradycję naszych wspólnych trzydniowych wyjazdów udaliśmy się w tym roku do ośrodka wypoczynkowego „Omega” nad jeziorem w Skorzęcinie. Stanowił on bazę noclegową do realizacji głównego celu – zapoznania gości z miejscami związanymi z początkami chrześcijaństwa i naszej państwowości. Udaliśmy się do Gniezna, po drodze zatrzymując się w Parku Rogalińskim przy dębach Lech, Czech i Rus. Ogromne wrażenie na gościach zrobiła katedra gnieźnieńska – słynne romańskie Drzwi Gnieźnieńskie i relikwie św. Wojciecha.
  Następnymi miejscami Szlaki Piastowskiego były Biskupin, Ostrów Lednicki oraz ekspozycja w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego i dokumentacja fotograficzna przedstawiająca jego odnalezienie. Piękna letnia pogoda towarzysząca nam przez cały czas powodowała, że wszystkie rozmowy i dyskusje, a nawet wspólny koncert młodzieży odbywały się w plenerze.
  Wzbogaceni wieloma nowymi wrażeniami i przemyśleniami wróciliśmy do domów, by w kameralny sposób spędzić ostatni wieczór z gośćmi. Podsumowującym refleksjom przyświecała jedna, od lat niezmienna, idea – partnerstwo należy podtrzymywać i rozwijać, po prostu kontynuować tę dobrą sprawę!
  W czwartkowe południe goście pełni nowych wrażeń udali się w drogę powrotną do domu. W przyszłym roku spotykamy się we Fronreute.


  Renata Brońska
  Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pojednanie Tarnowo Podgórne-Blitzenreute

  Zrealizowanie tego zadania było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Gminy Tarnowo Podgórne oraz PNWM w Poczdamie. Dziękujemy!